: یکی از عادی ترین اشتباهات پدر و مادر و (بابابزرگ و مادربزرگ) اینه که دندون در آوردن کودک رو مقصر واسه همه چیز، از جمله مشکلات خواب، تب، تحریک پذیری، اسهال و خیلی از شرایط می دونن اما اونا تا چه حد درسته؟ اول از همه، اجازه بدین ما اصول اولیه شروع دندون کودک رو روشن کنیم.

 

دندون در آوردن چیه؟

دندون در آوردن کودک یه روند رشد طبیعی در نوزاده که به موجب اون دندانه های شیری شروع به ظهور در لثه می کنه این روند عموماً بدون درده و یا ممکنه درد کمی روی لثه باشه مخصوصا وقتی که دندونای آسیا شروع به درآمدن کنن.

چه وقتی دندونای کودک شروع به درآمدن می کنن؟

سن دندون در آوردن از کودک به کودک فرق داره اما اولین دندون کودک معمولاً در حدود سن ۶ ماهگی نمایان می شه بعضی از نوزادان ممکنه اونا رو قبل از اون، در ۳ ماهگی و یا بعضی از اونا تا اولین سالگرد تولد خود در نیاوردند.

علائم و نشونه های دندون درآوردن چیه؟

دندون در آوردنه کلا با ناراحتی لثه و فک همراه س دندون در زیر سطح بافت لثه حرکت می کنه این منطقه ممکنه کمی قرمز و متورم به نظر برسه بعضی وقتا یه منطقه پر از مایع مثل یه "تاول خون"  ممکنه روی دندون در حال درآمدن دیده شه بعضی از دندانا ممکنه وقتی که در حال در اومدن هستن حساس تر از بقیه باشن دندون آسیا ممکنه به دلیل سطح بزرگتر خود دلیل ناراحتی بیشتر شه نشونه هایی که با دندون درآوردن اتفاق می افته عبارتند از:
لثه در محل دندون قرمز و متورمه.
مزخرف سرایی کردن زیادتر از اندازه عادی در بیشتر نوزادانه.
بعضی از نوزادان ممکنه ایرادگیر شن.
در بعضی هم ممکنه افزایش ناچیزی در درجه گرما بدن (کمتر از  ۱۰۱ درجه فارنهایت) یا ۳۸.۳ درجه سانتیگراد اتفاق بیفته.
سرازیر شدن آب از دهن.
بی قراری و یا کاهش خواب به دلیل ناراحتی لثه.
دوری از خوردن مواد غذایی به دلیل درد در منطقه لثه.
ایراد گیری که میاد و میره.
دست به دهن آوردن.
بثورات ناچیز در دور و بر دهن به دلیل سوزش پوست، ثانویه به سرازیر شدن آب زیادتر از اندازه.
مالش گونه یا منطقه گوش به عنوان یه نتیجه از درد راجعه در طول درآمدن دندون آسیا.

چه نشونه هایی با دندون درآوردن ایجاد نمی شه؟

تب. از اونجا که رویش دندون یه روند فیزیولوژیک طبیعیه رابطه با تب و مشکلات سیستمیک قابل توجیه نیس هر  تب بیشتر از ۱۰۱ ° F ارتباطی با دندون درآوردن نداره.
راش.
بیقراری مشخص شده.
اسهال.
علائم سرماخوردگی.
آبریزش بینی و سرفه.
ایراد گیری دراز مدت.
دیگه بیماریای جدی مانند تشنج، عفونت گوش، عفونت دستگاه تنفسی و حتی مرگ به اشتباه به رویش دندون نسبت داده شده.

دندون درآوردن باعث تب در کودکان می شه؟

بسیاری هنوزم عقیده دارن که یه کودک می تونه موقع درآوردن دندون (حتی ارائه دهندگان مراقبتای بهداشتی!) تب کنه اما یافته های حاصل از پژوهشای پزشکی که خوب انجام دادن نشون دادن که درجه گرما بیشتر از ۱۰۱ درجه فارنهایت با دندون درآوردن در رابطه نیس اگه تب در این دوره وجود داشته باشه اون یه تصادف محضه و باید با چیز دیگری ایجاد شه.
با این حال اگه شما دمای بدن کودک درحال درآوردن دندون رو با کودکی که در حال دندون درآوردن نیس مقایسه کنین ممکنه درجه گرما اون کمی بالا باشه اما این افزایش به اندازه کافی مهم نیس که تب نامیده شه پس به چه دلیل خیلی از نوزادان هنگام درآوردن دندون کمی تب دارن؟ بیشتر دندانا بین ۴ تا ۱۵ ماه و در طول این مدت نمایان می شن و نوزادان فعال تر و متحرک می شن اونا یاد می گیرن بخزند و راه برن اونا بیشتر بدون این دست اون دست کردن در برابر یه طیف وسیع تری از عفونت قرار می گیرن دست زدن به وسایل و قرار دادن اونا در دهن خود یه چیز مشترکه که انجام میدن اینه که وقتی که کودک شما شروع به جستجو در دور و بر می کنه این کار یه راه عالی واسه گرفتن یه ویروسه که ممکنه پس از اون به تب منجر شه.

چیجوری درد دندون درآوردن کودک خود رو مدیریت کنیم؟

واسه کمک به مدیریت دندون درآوردن کودک خود از این چند راه حل در دندون درآوردن استفاده کنین
تلاش کنین وقتی که کودک درد داره واسه پشتیبانی در دسترس باشین.
ناراحتی کودک خود رو با ارائه چیزی سرد واسه جویدن (مانند یه لیف حموم مرطوب و یا پستانک سرد یا حلقه دندون درآوردن) کم کنین حلقه دندون درآوردن باید به لباس کودک باشه نه در دور و بر گردن اون چون ممکن گره خورده و باعث خفگی کودک شه.
تلاش کنین از وسایل منجمد که ممکنه دلیل یخ زدگی شه استفاده نکنین.
هیچ غذای سختی مانند هویج خام به کودک خود ندین ممکنه باعث خفگی شه.
تلاش نکنین به کودک خود بیسکویت دندون درآوردن بدین چون ممکنه شامل مقدار زیادی قند باشه.
هنگام دندون درآوردن لثه کودک خود رو با انگشت تمیز، ماساژ بدین چون به ظهور و خروج دندون از شکاف کمک کنه.
استامینوفن یا قرص می تونه به تخفیف درد و ناراحتی همیشگی دندون درآوردن کمک کنه اما با دکتر خود قبل از ارائه هر گونه درمان مشورت کنین.
ژل بدون نسخه، دندون درآوردن که شامل ضد درد موضعیه می تونه به کاهش درد کمک کنه اما باید با احتیاط و فقط با نظر یه دکتر استفاده شن.
التهاب لثه قبل از فوران کامل از تاج دندون ممکنه دلیل درد موقت شه اما معمولاً در عرض چند روز فرو خواهد نشست لازم نیس تا پوشش لثه روی دندون واسه کمک به ظاهر شدن دندون حذف شه.

چه وقتی که باید یه دکتر مراجعه کنین؟

اگه کودک شما تب (بالای ۱۰۱ ° F در درجه گرما)، اسهال، استفراغ و بقیه مسایل مهمی مانند تشنج داره باه یه دکتر مراجعه کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *