در این بخش درباره رابطه سکته های قلبی و دندون صحبت می کنیم و نظرمتخصصا ن رو دراین باره باهم می خونیم . مراقب دندانه های خود باشین تا قلب سالمی داشته باشین

مغز دندون به نام “پالپ” که داخل این مغز، رگای خونی و اعصاب هستن و ارتباطات زیادی با اعصاب بیرون دارن. پس وجود هر مشکلی در هر کدوم از این اعصاب می تونه خود رو به صورت دندون درد نشون بده.

دندون مانند هر عضو دیگری در بدن، دارای قسمتای مختلفیه:

۲- زیر مینا که نرم تره، “عاج” اسمشه.

۳- مغز دندون به نام “پالپ” که داخل این مغز، رگای خونی و اعصاب هستن و ارتباطات زیادی با اعصاب بیرون دارن. پس وجود هر مشکلی در هر کدوم از این اعصاب می تونه خود رو به صورت دندون درد نشون بده.

وقتی خود دندون درد می کنه، باید بدونیم مغز دندون طوری دچار آسیب شده و وقتی رگا و اعصاب دورن مغز دندون، دچار آزردگی شن، درد شروع می شه.

دلایل این آزردگی متعددند: پوسیدگی که همه با اون آشنا هستیم؛ التهاب ریشه دندون که دلایل خاص خودشو داره و یکی از اونا التهابات سینوسه. سینوسای فک بالا می تونه رابطه نزدیکی با ریشه دندونای فک بالا داشته باشه، طوری که التهاب اونا یا سینوزیت، ریشه دندونای فک بالا رو تحت تاثیر بذاره. حتی به دلیل نزدیکی این دو درد، سینوزیت با درد دندون اشتباه گرفته شه.

و اما راه هایی واسه جدا کردن و تشخیص این دو درد از همدیگه داریم:

۱- در موقع درد با اصل سینوسی، اگه انگشت خود رو روی صورت، زیر چشما و دو طرف بینی فشار بدیم، درد داریم.

۲- موقع خم شدن مثلا در رکوع، در ناحیه صورت درد داریم.

۳- تب و سردرد بعضی وقتا با سینوزیت همراه ان.

۴- ترشح پشت حلق

۵- رادیوگرافی

وقتی خود دندون درد می کنه، باید بدونیم مغز دندون طوری دچار آسیب شده و وقتی رگا و اعصاب دورن مغز دندون، دچار آزردگی شن، درد شروع می شه.

از دیگر دلایل مهم درد دندون، سکته قلبی است. بعضی وقتا درد به وجود اومده به وسیله سکته قلبی، خودشو به صورت درد دندون فک پایین سمت چپ نشون میده. پس به این نکته هم دقت کنین که درد دندون در این ناحیه بدون هیچ دلیل دندانی (مثل پوسیدگی) می تونه نشونه اولیه سکته قلبی باشه.

اگه دیدیم فرد مسنی که دندون نداره، به صورت یهویی دچار درد فک پایین سمت چپ شد، باید فورا اون به اورژانس برسونیم.

درد گوش هم می تونه به دلیل مشکلات دندانی باشه، به خصوص دندون عقل که بعضی وقتا درست در محل خودش قرار نمی گیره و به خاطر همین مستعد تجمع مواد غذایی و ایجاد التهاب شده و درد شروع می شه، که می تونه به دلیل نزدیکی و یا افتادن ریشه های عصبی روی هم، درد خود رو در گوش نشون بده.

پس واسه بررسی درد دندانا همه این موارد رو باید در نظر داشت و با مراجعه به متخصص بیماریای دهن اونا رو خیلی راحت تفکیک کرد.

حتی دردای روان تنی می تونن خود رو به صورت درد دندانی نشون بدن، استرس و اضطراب های روزمره زندگی یکی از دلایل این مشکلات روانی است.

وقتی مریض هیچ مشکل پوسیدگی خاصی در دندانش پیدا نمی کنه، ولی درد هست، باید گوشه چشمی به مشکلات زندگی خود هم بندازه. شاید این مشکلات دلیل ایجاد این درد باشن.

منبع-پارسی طب

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *