: دندون عقل رو باید کشید؟

: به چه دلیل دندون عقل رو باید کشید؟

دندون پزشکان می گن بهترین سن واسه جراحی دندون عقل زیر سن ۲۰ سالگیه، چون که مشکلات و درد کمتری داره.

دندون عقل به سومین دندون آسیاب بزرگ می گن. این دندون کمی دیرتر از دندونای دیگه رشد می کنه و در سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی می رید. با رشد آدم و کوچیک شدن فک، فضا واسه رشد دندون عقل محدود شده و در نتیجه دندون عقل خود رو به شکل نهفته و نیمه نهفته نشون میده.

 

تحقیقات انجام شده در مورد دندونای عقل نشون میده که این دندونا در بسیاری ازموارد، مشکل ساز بوده و به جراحی ختم شدن. دندونای عقل بعد از پوسیدگی، موجب پوسیدگی دندون های مجاورو عفونت در دور و برمیگرده و بعضی وقتا هم با بستری شدن در بیمارستان و جراحی همراه س.

از طرفی دندون عقل با در نظر گرفتن اینکه در آخرین ردیف دندونا رشد می کنه وجای کمی واسه رشد اون هست، به دندونای مجاور فشار آورده و دلیل کج قرار گرفتن دندونای دیگه می شه. هم اینکه این دندونا باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل فک، گوش، چشم و سر می شه و واسه مقابله با پیدایش اینجور دردهایی، بهتره که دندونای عقل به وسیله دکتر متخصص کشیده شه.

 

درآوردن دندونای عقل در سنین سالمندی ممکنه این مشکلات رو به همراه داشته باشه:

-با افزایش سن ریشه ها قطورتر شده و ممکنه کشیدن دندون رو سخت تر کنه

-درمون ضعیف تر بعد از کشیدن دندون

-پوسیدگی دندونای مجاور

-احتمال فک جوش شدن دندون

-احتمال شکسته شدن استخون در افراد پیر در بین جراحی و درآوردن دندون، کاهش تحمل مریض به دلیل شرایط سنی و درمانای پزشکی مثل مصرف داروهای قلبی، ریوی و …. .

 

توجه کنین که اگه این دندون تصمیم به رویش و قرار گرفتن در محیط دهن رو داشته باشه، قبل از این که شما تولد ۲۰ سالگی رو جشن بگیرین، سر و کله اش در دهنتون پیدا می شه. پس اگه تا این سن خبری از دندون عقلتون نشده، باید به فکر جراحی اون و خارج کردنش باشین.

اگه سن شما از ۴۰ سالگی گذشته س و هیچ مشکلی با دندون عقل تون ندارین، بهتره دیگه به فکر خارج کردن اون نباشین، چون بعید به نظر می رسه بعد از اینم دچار مریضیای لثه، پوسیدگی و یا تغییرات کیستیک در دور و بر این دندون شید. فقط کافیه هر ۱ یا ۲ سال یه بار، یه عکس رادیوگرافی از دندانتان جفت و جور کنین تا مطمئن شید هیچ آسیب جانبی وجود نداره.

ردپای عفونت دور دندون عقل

بعضی وقتا در پشت دندون عقل تون، یه تیکه از مخاط قرار داره که بعضی وقتا روی سطح دندون عقل رو می پوشونه که با فشار دندونای بالا زخمی می شه. بعضی وقتا هم مواد غذایی زیر این گوشت اضافی گیر می کنه و میکروبا هم به این محل حمله می برن، پس چیزی نمی گذره که در دور و بر دندون عقل تون یه عفونت دردناک و بدبو ایجاد می شه.

در این شرایط شما باید به دندون دکتر مراجعه کنین تا زیر این بافت اضافی رو شستشو داده و باقیمونده مواد غذایی رو پاک کنه، ولی واسه این که پس از این دیگه با این مشکل روبرو نشید، باید با جراحی دندون عقل و خارج کردن اون، این محل تجمع خرده های غذایی و میکروبا رو واسه همیشه از بین ببرین.

وقتی عقل راهش رو گم می کنه

بعضی وقتا دندون عقل شما به طور کاملً به صورت افقی در استخون فک قرار گرفته و به جای این که عمودی بالا بیاد به سمت جلو، حرکت می کنه.در این شرایط ریشه دندون آسیای دوم رو قربونی حرکت نادرست خود می کنه.

اگه شما در این شرایط واسه جراحی دندون عقل تون اقدام نکنین، پس از یه مدت ریشه دندون آسیای دومتان تحلیل میره و باید ریشه این دندانتان رو هم درمان کنین. پس با گرفتن یه عکس رادیوگرافی، از رویش درست دندون عقلتون مطمئن شید.

عقل فدای ارتودنسی

بعضی وقتا ممکنه شما فضای کمی واسه حرکت دادن دندانا و مرتب کردنشون داشته باشین. در این شرایط بعضی وقتا متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی به شما پیشنهاد می کنه دندون عقل تون رو با جراحی از دهن خارج کنین؛ مخصوصا وقتی که لازمه واسه مرتب کردن دندون هاتون، دندونای آسیاب رو عقب بکشین.

هم اینکه بعضی وقتا شما دندون هاتون رو ارتودنسی می کنین و همه دندونا پس از پایان مدت درمان مرتب می شن، ولی هنوز مقداری شلوغی در دندونای جلوی فک پایین باقیه. در این مورد هم ممکنه دندون پزشکتون به شما پیشنهاد کنه که دندون عقلتون رو جراحی کنین تا این بی نظمی کم باقی مونده هم برطرف شه..

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *