یه دندانپزشک کودکان گفت: اگه لقی دندون فرد حادثه دیده شدید نباشه با مشورت دندانپزشک رعایت بهداشت و نبود به کار گیری اون دندون، بعد از ۲ تا ۳ هفته، لقی خود به خودبرطرف شده و دندون سفت می شه.

 

لق شدن دندون بر اثر حادثه یا ضربه می تونه دندانی رو که زمان افتادنش نرسیده، لق کنه.

 

برادران نخجوانی، لقی دندون رو به دو صورت شدید و کوتاه دونست و اضافه کرد: در روبرو شدن با لقی دندون اگه به صورت شدید باشه باید در اولین فرصت این دندون از دهن خارج شه.

 

دانشیار دانشکده دندونپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگه این دندون لق شده از دهن خارج نشه ممکنه با حرکت زبون کنده شه و به مجرای تنفسی کودک وارد شه که بسیار خطرناکه.

 

متخصص دندونپزشکی کودکان اضافه کرد: اگه لقی تقریباً کم بود با رعایت بهداشت و نبود به کار گیری اون دندون، بعد از ۲ تا ۳ هفته، لقی خود به خود برطرف شده و دندون سفت می شه که مراجعه به دندانپزشک و دریافت راه حل و پیشنهادهای دکتر در این مورد موثر هستش.

 

برادران نخجوانی ادامه داد: معمولاً در آینده هیچ اتفاقی واسه این دندون رخ نمی ده و مشکل دندانی پیش نمیاد اما اگه لقی دندون تقریباً بیشتر باشه زمان سفت شدن دندون هم طولانی تر می شه و با اینکه در عرض ۲ یا ۳ هفته، دندون سفت می شه ولی بر اثر ضربه ای که منتهی به لقی شده، عروق و عصب دندون که باعث تغذیه دندون می شه ممکنه قطع شده باشن و در نتیجه دندون لق شده غذانمی خوره و می میره که اصطلاحاً به اون نکروز می بگیم.

 

دانشیار دانشکده دندونپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نکروز باعث تغییر رنگ در دندون می شه و این اولین علامت کلینیکی دندانه. دندانپزشک کودکان ادامه داد: این اتفاق ۳ تا ۵ ماه زمان میبره که اگه تا یه سال این دندون تحت نظر دکتر باشه و اتفاق خاصی نیفتد این دندون لق شده سفت می شه و دیگه نمی افته.

 

برادران نخجوانی اضافه کرد: اگه دندون نکروز شه و تغییر رنگ داشته باشه باید به وسیله دندانپزشک درمون ریشه دندون شه تا هم جلوی گسترش عفونت دندانی گرفته شه و هم از آبسه جلوگیری کنه و در ادامه هم تغییر رنگ اون کمی بهتر شه.

 

دانشیار دانشکده دندونپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگه این دندون درمون نشه بعد از یه سال دچار آبسه و عفونت شدید می شه و باید اونو کشید.

برادران نخجوانی به والدین پیشنهاد کرد: در روبرو شدن با دندون شیری لق شده که زمان رویش دندون دائمی زیری اون هستش دچار اضطراب نشن.

 

دانشیار دانشکده دندونپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: وقتی که دندون دائمی از داخل فک زیر دندون شیری شروع به رویش می کنه، ریشه دندون شیری رو می خوره و نابود می کنه و در هنگان رویش، دندون شیری رو لق می کنه. این یه روند طبیعیه و دندون شیری خودش میفته و احتیاجی به مراجعه به دندانپزشک نیس.

 

دندانپزشک کودکان ادامه داد: زمان رویش دندونا و ریزش دندونا فرق داره، مثلاً دو دندون وسطی جلوی پایین در سن ۵.۵ تا ۶ سالگی میفته و دو دندون وسطی جلوی بالا در سن ۷ سالگی میفته و دندون دائمی جانشین اون می شه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *