اگر شنيده مي شود که مدت زمان زيادي است که مبارزه جهاني با قاچاقچيان مواد مخدر و تلاش جهاني در درمان معتادين به عمل مي آيد، به اين دليل است که اعتياد بلاي خانمانسوزي است که نه تنها فرد معتاد را سربار جامعه مي نمايد و جسم و جان او را نابود مي سازد بلکه از جهات اقتصادي، فقر جبران ناپذيري را متوجه خود فرد معتاد و خانواده وي مي نمايد که نتيجه آن فلاکت و بدبختي است.
به اين دلايل است که توصيه مي گردد بيماران معتاد هر چه زودتر و سريع تر براي ترک و درمان اعتياد خود اقدام نمايند تا از اين بلاي نابود کننده انسانيت نجات يابند. اگر با دقت بيشتري به اعتياد و پيامدهاي آن نگاه کنيم متوجه مي شويم که خسارت هاي مادي که روزانه و به تدريج به اقتصاد فرد معتاد، خانواده وي و جامعه وارد مي شود خيلي بيشتر از هزينه ناچيزي است که براي ترک و درمان بيماي اعتياد خرج مي شود.
نکته مهم ديگر اين است که فرد معتاد آن گاه که دچار فقر اقتصادي مي گردد، اگر به عضويت گروه قاچاقچيان در نيايد براي اين که بتواند پول مورد نياز خود را براي خريد مواد مخدر به دست آورد، متأسفانه خود عامل خريد و فروش مواد مخدر مي شود و سعي مي نمايد افراد بيشتري را معتاد نمايد تا درآمد بيشتري داشته باشد. شايد يکي از دلايلي که بسيار توصيه مي شود مردم از افراد معتاد دوري کنند همين عامل معتاد کردن ديگران است.

1-6- عوامل سياسي
در گذشته، و به احتمال زياد در حال حاضر نيز، يکي از جنبه هاي سياست هاي استعماري و استثماري بر اين پايه قرار داشت تا بتواند با شيوع اعتياد و با پيامدهاي بازدارنده اي که در اعتياد وجود دارد مردم يک جامعه را از پيشرفت هاي علمي- اجتماعي- اقتصادي- سياسي و … محروم نمايند.
در حال حاضر چنين سياستي توسط گروه هاي قوي قاچاقچي در سطح جهاني انجام مي پذيرد و در هر کشوري عوامل نادان و خيانتکاري وجود دارند که براي کسب درآمد و سرمايه هاي کلان، به شيوع اعتياد و افزايش معتادين مبادرت مي ورزند.
قاچاقچيان مواد مخدر و مواد روان افزا يا روان گردان نه تنها هيچ گونه حس انساني و ملي ندارند بلکه در نوع خود قاتلاني هستند که آگاهانه باعث نابودي انگيزه هاي مفيد و مثبت انسان ها و در نهايت مرگ تدريجي افراد يک جامعه خصوصاً جوانان مي گردند

2- مواد مخدر چگونه عمل مي کنند؟
تا به حال فکر کرده ايد که چرا وقتي فرد معتاد ؛ اعتياد خودش را ترک مي کند درد مفاصل و عضلات به سراغ او مي آيد ؟
بدن به طور طبيعي مشتقات مر فين را در بدن توسط غدد درون ريز توليد ميکند تا محلهايي که بخاطر اصطکاک و فعاليتهاي روزانه همچون مفاصل آسيب ديده و دردناک شده اند را پوشش دهد . اما مصرف مخدّر ها ؛ توليد مر فين در بدن را دچار بي نظمي کرده و بدن تا خارج شدن مر فين موجود در خون ؛ به طور طبيعي از توليد مرفين جديد در بدن خود داري ميکند .
گاه اين موضوع توليد طبيعي مرفين بخاطر مصرف پي در پي مواد مخدر توسط فرد به مدت طولاني به تاخير مي افتد و بدن به عدم توليد مرفين مورد نياز بدن عادت ميکند.
از سويي در زمان نرسيدن مواد مخدر چه در زمان ترک مواد چه در زمان خماري فرد معتاد ، بدن به طور طبيعي براي راه اندازي سيستم داخلي خود براي تامين مرفين نيازمند زماني مي گردد ، که بخاطر نبود مر فين مورد نياز در خون ، اين مدت با درد و اسهال توام مي گردد . ( که در اصطلاح معتادين به اين دوره زماني سيم پيچي پس دادن مي گويند )
اکنون اگر بتوانيد به عنوان يک شاهد به پروسه اي که توضيح دادم نگاه کنيد با کمي توجه ، نقش مخدر در بدن را بعنوان عامل پوشش درد کاملا واضح مشاهده خواهيد کرد .
در حقيقت مواد مخدر براي فراموش کردن درد در بدن توليد مي شود !! چه درد روحي و چه جسمي !
در حقيقت نياز به مصرف مخدر در پي نياز به فراموش کردن دردي جسمي و يا روحي است که پديد مي آيد و فرد براي فراموش کردن و رها شدن از زجر مداوم آن درد است که به مخدر پناه مي برد و نياز به تداوم مصرف و مدت اسارت فرد در تارهاي عنکبوتي اين دام نيز ؛ بازگشتي به تجربه تلخ زجري که از آن درد کشيده است دارد بصورتي که گاه مي بينيم که فرد معتاد از مواد مخدر بصورت ترکيبي براي تداوم بيشتر زمان نشئه گي استفاده ميکند.
اين مواد مکمل که خودشان اغلب مشتقات ترياک هستند موجب مي شود زمان ماندگاري مواد در خون بيشتر شده و بدن با سرعت کمتري سموم و مواد مخدر در خون را دفع نمايد . شربتهاي خلط اور کدئين دار ، قرصهاي اسهال و حتي قرصهاي استامينوفن از جمله قرصهاي رايج در اين زمينه ميباشند . اين شيوه مصرف در اصطلاح معتادين کو کتل گفته مي شود فرد معتادي که به اين مرحله مصرف قرص و شربت رسيده است در حقيقت در مرحله بسيار حاد اعتياد بوده و ترک دائم برايش بخاطر سهولت در ترک و بازگشت بسيار بسيار سخت مي گردد .
مخدر در حقيقت مسکني براي فرار از درد است اما جالب است بدانيد که نکته اي به اين روشني اغلب به سادگي فراموش مي شود . هر فرد سليمي ميداند که درد جزو لاينفک زندگي است و ما به لحاظ بهره مندي از حس درد است که ميتوانيم زنده بمانيم . اگر درد وجود نداشت بيماريها ميتوانستند قبل از ان که ما متوجه بشويم تمامي بدن را نابود کنند . شايد مثال روشن اين مطلب همان مثل معروف باشد که مي گويد بدون درد ميتوان دست بر گدازه سرخي گذاشت اما مطمئنا سالم نمي توان برداشت !

3- براي رهايي از اعتياد چه بايد کرد ؟
براي رهايي از نياز به مخدر ميبايست همچون درمان دردهاي جسمي ابتدا به دنبال محل درد گشت و بعد با استفاده از متخصصين فن روانشناسي ؛ عامل ايجاد درد را با توجه به علامتهاي شاخص بيماري شناسايي کرده و به درمان آن پرداخت . در اين خصوص قطعا روانکاوي مناسب و استفاده از گروه هاي مشاور مي تواند در پيدا کردن منبع درد به ياري فرد معتاد بيايند .
گاه منبع درد ترس از تحقير يا ترس از مبارزه است و گاه عامل ايجاد درد ، عدم اعتماد به نفس يا فشارهايي است که توسط والدين در کودکي به فرد وارد شده است و به او تلقين نموده است که فردي ناتوان در انجام مسئوليتهاي محوله به اوست .
گاه ترس از محک خوردن و ارزيابي شدن يا ترس از مسئوليت پذيرفتن در کنار مشکلات ديگر نمايان ميشود و در نهايت شما فردي را ميبينيد که پس از مصرف مواد ، احساس با ارزش بودن و توانمند بودن را حتي براي چند لحظه هم که شده در خود احساس ميکند . چنين فردي هرچند هزينه سنگين اعتياد به مواد مخدر را با از دست دادن همسر و فرزند و آينده و پدر و مادرش ؛ خواهد پرداخت اما باز هم راضي است به همان چند لحظه فراموشي تمامي دردها !
براي او؛ گاه سکوت و آرامش و رضايت ، حتي اگر براي چند ثانيه باشد نهايت خواستن مي گردد !

4- قرص هاي روان گردان
4-1- تولد اکستازي
اولين بار اين مواد در سال 1914 توسط کشور آلمان ساخته‌شد و به عنوان کم کردن اشتها در جنگ جهاني دوم بر روي سربازان مورد امتحان قرار گرفت. در سال 1985 در کشور هلند به عنوان ضد‌‌ افسردگي استفاده گرديد. همچنين ماده‌اي ديگر به عنوان توان‌زا به آن افزوده شده و با نام ايکس‌ستيو وارد خاورميانه و ايران گرديد بعد به دليل اينکه بازار خوبي پيدا نکرد، روان گردان نامگذاري شد ولي باز هم در بين جوانان بازاري پيدا نکرد در نتيجه براي اينکه جوانان هم به اين سمت و سياق کشيده شوند ، نام شادي آور يا شادي بخش بدان نهادند
5- روان گردان به چه معناست؟
انتخاب کلمه روان گردان بعنوان نام ، براي موادي که استعمال آن موجب دگرگوني مستقيم در سيستم رواني فرد ميگذارد شايد بي شباهت به معجزه نباشد .

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

در سيستم هاي روحي از کلمه روان با عنوان هايي همچون پرسپري و يا کالبد اختري يا ستاره اي نام برده شده است . در حقيقت آنچه که هويت فردي ما را بعنوان نامي که بر ما گذاشته اند را بر دوش مي کشد کالبد اختري يا پرسپري ماست ! چرا که اين روان ماست که در زمان خواب هم ماهيت فردي ما را نگهداري ميکند . اين روان يا همان کالبد اختري همانگونه که در تمامي کتب عرفاني به ان اشاره شده است داراي محورهايي است که انرژي در آنها گردش متمرکز تري دارند.
اين محورها که به مراکز انرژي يا چاکراه ها معروفند مراکزي هستند که بروي غدد درون ريز بدن قرار گرفته و موجب تغييرات مستقيم آن غدد چه در توليد نوع هرمونها و ساير مواد محرک در بدن و چه در ميزان حجم توليدي آنها دارد .
ميدانيم که غدد درون ريز در هدايت و نحوه عملکرد جسم ما مهمترين اثر را بصورت ناخودآگاه دارد . اکنون که با سيستم و مکانيسم گردش انرژي کمي آشنا شديد بد نيست بدانيد که محرکهايي همچون روان گردانها قادرند که انرژي را که بصورت طبيعي در بدن داراي گردش آرام و تعريف شده اي است بصورت مقطعي و بسيار سريع داراي اختلال نموده و شخص را دچار تحريکاتي در مراکز انرژي و سيستمهاي غدد درون ريز کنند .
فرد مصرف کننده با تحريک سيستم انرژي ، حجم عظيمي از انرژي را در ستون فقرات خود از کف انتهايي تا فرق سر به حرکت درآورده و گاه با حرکت سر ( هد زدن ) همچون دراويش به بالاتر رفتن انرژي و متمرکز شدن در مغز خود براي استفاده خاص خصوصا در جهت تخيل و توهم کمک ميکند . استفاده از موسيقي هاي داراي ضرب آهنگ هاي متناسب با سرعت موج هاي سينوسي و پالسهاي تحريکي انرژي ميتواند در بالاتر رفتن سطوح انرژي موثر شود .
مصرف روان گردانها موجب مي شود تا فرد ؛ احساسي همچون احساس افراد روحي که تجربه هاي رويا ديدن در بيداري دارند را بصورت کاملا مصنوعي تجربه کند .
در نهايت سطوح انرژي با گذشت زمان و عدم تحمل مغز و قلب مجبور به بازگشت به سطح قبلي بوده که در بعضي از مواد همچون اکستازي مصرف آب در دفع سموم و مواد محرک بصورت عرق و ادرار کمک بسياري ميکند تا فرد بتواند بصورت غير مستقيم انرژي را مهار کند .
6- اکستازي چيست ؟
پايه شيميايي اکستازي شبيه مسکالين و speed است. به اعتقاد بسياري از متخصصان اکستازي مانند LSD جزو اصلي گروه مواد مخدر توهم زا و سرخوشي آور به شمار مي رود. در ساخت اکستازي موادي همچون استون، نيترواتان، کلورفورم و يا حتي فورماميد به عنوان مواد پايه به کار مي روند. موادي که همگي در صنعت شيميايي و دارو سازي کاربرد داشته و مي توان به طور کاملا قانوني آن ها را تهيه و بعضي از اين مواد را بدون هيچ منعي استفاده کرد. عموما ساخت اين مواد در آزمايشگاه هاي زيرزميني صورت مي گيرد. اما در مورد اکستازي قضيه فرق مي کند.
اين ماده نه تنها در لابراتوارهاي کوچک زيرزميني توليد مي شود، بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست. در سال 1989 فقط در مرز آلمان و هلند 3/1 ميليون عدد قرص اکستازي مصرف شده است. اکستازي از طريق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف مي شود. در سطح خارجي اين قرص ها اغلب اشکال و حروفي دارند که به همراه رنگ و ترکيبات رنگي ، شدت و مدت زمان تاثير و نوع ماده موثر آن را براي مصرف کننده مشخص مي کند هر چند درستي اين کدها قابل اطمينان نيست.
درباره عوارض سوء مصرف اکستازي هنوز اطلاعات قابل اطميناني به دست نيامده و به دليل اختلاف نظرهاي فراواني که در مورد عوارض منفي مصرف اکستازي بر سلامت انسان وجود دارد ،دستيابي به اطلاعات جامع علمي و آزمايشگاهي درباره عوارض و آسيب هاي ناشي از مصرف اين مواد مشکل شده است. به اين علت عوارض ناشي از سوء مصرف تنها بر پايه تجربه هاي مصرف کنندگان و گزارش هاي مددکاراني که به طور دايم با اين افراد سر و کار دارند ارزيابي مي شوند.کارشناسان و آسيب شناسان اجتماعي در جلسه بررسي عوارض و خطرات مصرف قرص هاي اکستازي، ضمن برشمردن خطرات بي شمار قرص هاي توهم زا و روانگردان، تأکيد کردند حتي يک بار مصرف آنها براي امتحان يا تجربه بسيار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذير طولاني مدت و حتي مرگ را به همراه داشته باشد.
برخلاف آنچه همگان مي گويند، اکستاري تنها شادي آور نيست و روزهاي پس از مصرف فرد را دچار افسردگي ، در درجات مختلف آن مي کند. معمولاً فرد پس از مصرف احساس خوشي مي کند.
دکتر نوري روان پزشک در جلسه اي که در فرهنگسراي بهمن برگزار شد، با تأکيد بر اين که اکستازي يک ماده مخدر نيست افزود: اکستازي مثل آمفتامين و کوکائين يک محرک است اما اين دليل نمي شود بپنداريم که وابستگي و اعتياد به دنبال ندارد. مخدر ايجاد تخدير مي کند ولي در مورد اکستازي فرد بي خواب و بيقرار و بيش فعال مي شود و در نتيجه ي اين فعاليت زياد، دچار کوفتگي و بي حالي در روزهاي بعد مي شود. به گفته وي اوج اثر ماده مؤثر در اين قرص ها دو تا سه ساعت است. سپس ميزان اين ماده در خون پايين مي آيد و 24 ساعت طول مي کشد تا اين ماده کاملاً از خون خارج شود. ديده شده که در ساعات کاهش ميزان اين ماده در خون فرد حاضر است براي حفظ حالتي که دارد و مصرف دوباره آن، دست به هر کاري بزند. به علاوه فرد به شدت نياز به تکرار تجربه قبلي دارد و از نظر علمي هرگونه مصرف اجباري حتي بدون وابستگي جسماني، اعتياد نام دارد. دکتر نوري در ادامه تشريح کرد: اگرچه در صورت عدم مصرف اکستازي، عوارضي از قبيل آنچه براي ترياک يا حشيش و ساير مواد اعتياد آور مي شناسيم، رخ نمي دهد اما اين نبايد ما را دچار اشتباه کند که فکر کنيم مصرف اکستازي به دليل عدم ايجاد عوارض جسمي اعتياد آور نيست. برعکس، فرد به شدت مايل به تکرار حالت پس از مصرف است و طبق تعريف، اين وابستگي رواني مترادف اعتياد است. وي افزود : براي ترک کردن مصرف اين ماده لازم است حتماً به يک روان شناس يا روان پزشک مراجعه کرد. او با روش ها و دارو و درمان هاي خاصي مي تواند اثرات سوء اين ماده را بکاهد و به فرد کمک کند زودتر به زندگي عادي برگردد. اگرچه بعضي حالات مثل حملات جنون آميزو توهمات فرد که مي پندارد تحت تعقيب است ، يا بدبيني به اطرافيان و مشاهده چيزهايي که ديگران نمي بينند ، ممکن است هرگز درمان نشوند.

7- اشکال مواد شادي آور (اکس)
قرص و کپسول ، آنهايي که از خارج از کشور وارد مي‌شوند داراي شکل و رنگ هستند، اما آنهايي که در ايران ساخته مي‌شوند فاقد رنگ و شکل خاص هستند و اگر انگشت بر روي قرص‌ها بکشيم و رنگ آنها برود آن موقع مي‌فهميم که آنها قرص اکستازي هستند. به صورت مايع ، به صورت پودري ، به صورت آدامس ، به صورت خوراکي موجود مي‌باشد.

8- تاثير اين مواد (اکستازي) روي انسان از بعدي ديگر
روانگردانها بخاطر آسيب رساندن به مراکز انرژي بخاطر افزايش ناگهاني و بي هنگام انرژي موجب لطمات جبران ناپذيري در اين مراکز شده و موجب ميشود که سيکل چرخش انرژي پس از اولين مصرف دچار بي نظمي گردد اين تغيير ميتواند در ايجاد بيماريهاي رواني همچون چند شخصيتي شدن و توهم بسيار موثر بوده و از سويي شخص را مستعد ديوانگي سلولها در تکثير که همان سرطان است بکند .
از سويي اين مواد علاوه بر تاثيرشان بر روان بخاطر تحريک غدد درون ريز و نيز سموم حامل و حاصل از عملکرد شان بر خون ، بروي جسم فرد مصرف کنند تاثيرات وحشتناکي ميگذارد .

تاثير و تجربه هاي مصرف کنند گان بر الگوهاي تقاضا هاي بعد از مصرف عزيزاني که تجربه استفاده از روان گردان ها را دارند اغلب بعد از چند بار مصرف ؛ انرژي حاصل از شوک مصرف را ، بر روي مراکز خاصي از انرژي متمرکز نموده و سعي در استفاده از آن در جهت روشن بيني و يا افزايش قدرت تخيل و رويا بيني و شادي و لذت و يا … مي کنند.
در ميان مواد روان گردان مصرفي ، موادي همچون شيشه بخاطر تحريک نمودن مراکز انرژي خاصي در بدن لذت و رضايتمندي خاصي را در فرد ايجاد ميکند که ترک ان براي هر فردي قابل انجام نيست لذا شيشه از جمله روان گر دانهاي بسيار خطرناک در حال حاضر است که تنها راه ترک مطمئن ان عدم تجربه کردن براي حتي يکبار ان است .

9- اکستازي ؛ جادوي مرگ در قرن کنوني
چراغ ها روشن و خاموش مي شوند. صداي موسيقي گوش را کر مي کند. شدت رقص نورها هر لحظه بيشتر مي شود. اشباحي ميان تاريکي و روشنايي خانه به شدت هر چه تمامتر بالا و پايين مي پرند. آنها خسته نمي شوند. انگار اصلا خستگي برايشان معنايي ندارد . شور و هيجان آنقدر بالاست که فکر مي کني اين آدم ها از کره ديگري با انرژي فوق تصور آمده اند. اما … ساعتي بعد بوي مرگ
فضاي خانه را پر ميکند. 24 ساعت بعد از هياهويي اين خانه خبري نيست. همه چيز به هم ريخته است اما کسي ناي بلند شدن ندارد. هر کس گوشه اي خزيده و زانوي غم به بغل گرفته. ديگر رقص نور و موسيقي هم آن ها را به هيجان نمي آورد. انگار همه مرده اند. بوي مرگ فضاي خانه را گرفته. آدم هاي اين جا حتي به اندازه يک آدم پير و فرسوده هم توان حرکتي ندارند. ديگر از آن همه فريادهاي شاد خبري نيست.
حالا حتي بعضي از آن ها گريه مي کنند. خيلي ها ناي گريه کردن هم ندارند.ساعت هاي قبل آن ها سرشار از يک انرژي کاذب دنيا را در دستان خود مي ديدند و احساس مي کردند توان انجام هر کاري را دارند، اما حالا نه تنها ديگر دنيايي در دستانشان نيست که حتي توان از جا برخاستن هم ندارند.
اکستازي را بايد جادوي مرگ در قرن حاضر خواند ، تاثير اين قرص نيروزا آنقدر ها با قي نمي ماند و وقتي به پايان برسد ديگر از شور و هيجان خبري نيست. آنچه باقي مي ماند افسردگي و احساس بيهودگي است. احساسي که ممکن است ترا تا حد مرگ به جنون بکشاند.
باور نمي کنم خنديدن برايت آنقدر مشکل شده که براي انجامش مجبوري دست به دامان يک محرک خارجي شوي. محرکي که تو را شاد نمي کند. تو را به دست جنون مي سپارد تا هر چه مي خواهي بر سر خودت بياوري. راستي بهانه هايت براي خنديدن تا به اين حد ته کشيده که فکر مي کني اکستازي دوست خوبي است وبهانه بهتري براي خنديدن، براي شاد بودن و براي اين که در وجودت احساس کني پر از انرژي هستي؟!
مواد مخدر و اعتياد واژه هاي آشنايي است که تمام جوامع بشري به نوعي با آن دست به گريبانند.اما با شيوع بيماري هايي چون ايدز ، هپاتيت و … اعتياد شکل ديگري به خود گرفته است.
در حال حاضر يک فرد که مواد مخدر مصرف مي کند فقط معتاد نيست بلکه مي تواند ناقل بيماري هاي بسيار خطرناک هم باشد. اين در حالي است که همه جوامع بشري سالهاست در راه مبارزه با مواد مخدر گام برداشته اند و هزينه هاي گزافي هم پرداخت کرده اند. در کشور ما هم اين هزينه ها چندان کم نبوده است. جداي از هزينه هاي مادي که براي مبارزه با اين مواد به جامعه تحميل شده است، صدها شهيد نيز براي رسيدن به جامعه اي عاري از مواد مخدر داشته ايم. اما آيا با تمام اين اوصاف در اين راه موفق بوده ايم.
اين سوالي است که مي توان به آن دو پاسخ داد: يکي اين که اگر بخواهيم به آمارهاي رسمي در اين رابطه دلخوش کنيم بايد بگوييم ثابت نگه داشتن نرخ رشد افراد معتاد يک موفقيت بزرگ است، اما آمارهاي غير رسمي نمي گذارد که ما خوشبينانه به اين قضيه نگاه کنيم. رشد روز افزون استفاده از مواد مخدر صنعتي در جامعه واقعيت تلخ ديگري را به ما نشان مي دهد و آن افزايش تعداد افرادي است که به مصرف اين گونه مواد روي آورده اند.
استفاده از مواد مخدر صنعتي و يا همان قرص هاي روان گردان بيشتر در بين جوانان شيوع پيدا کرده است و اين در حالي است که در کشور ما همچنان مواد مخدر را ترياک و هرويين مي دانند و کساني که از اين مواد استفاده مي کنند مجرم اند. متاسفانه در قانون مبارزه با مواد مخدر هيچ ماده قانوني در رابطه با مواد مخدر صنعتي وجود ندارد.
شکل خوشبينانه قضيه اين است که هنوز استفاده از قرص هاي روان گردان در بين جوانان ما شيوع پيدا نکرده است. اما آيا اين امر واقعيت دارد؟
گشت و گذاري چند ساعته در پاتوق هاي مختلف و پارک هاي شهر به خوبي جواب اين سوال را مي دهد. حالا ما فقط با اکس رو به رو نيستيم. بلکه قرص هاي روان گردان با اسم هاي جديد و قدرت تاثير گذاري بالا تر وارد بازار شده است. اين مواد مداوما به روز مي شوند و ما هنوز در قانون مبارزه با مواد مخدر هيچ ماده قانوني براي رويا رويي با توزيع کنندگان و مصرف کنندگان آن نداريم.

10- علايم مصرف اکستازي
البته علايم آني مصرف اکستازي با فاکتورهاي مختلفي مانند ميزان دفعات مصرف ، ميزان خلوص ماده موثر، وضعيت روحي و جسماني، انگيزه و موقعيت مکاني مصرف کننده ارتباط متستقيم دارد.
در واقع اکستازي همانند بسياري از مواد مخدر ديگر فقط احساس اوليه مصرف کننده را تشديد مي کند. اين مواد تغيير ايجاد نمي کنند، مثلا احساس سرخوردگي، اندوه، تبديل به شادي و سرخوشي نمي شود. شايد به همين دليل اطلاق مواد روان گردان به انواع محصولات اکستازي چندان درست به نظر نيايد.


دیدگاهتان را بنویسید