1372 : مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامي قلمرو [.ir] در ايران به رسميت شناخته مي‌شود. اين قلمرو مشخّصه تعيين شده براي هويّت ايران در فضاي اينترنت است.
1373 : مؤسسه ندا رايانه تأسيس مي‌شود. پس از راه‌اندازي اوّلين بولتن بورد (BBS)، در عرض يك سال نيز اوّلين وب سايت ايراني داخل ايران را راه‌اندازي مي‌كند. همچنين، اين مؤسسه روزنامه “همشهري” را به زبان فارسي در اينترنت منتشر مي‌كند، كه اين اوّلين روزنامه رسمي ايراني در وب محسوب ميشود. در همين سال بدنبال اتصال به اينترنت از طريق ماهواره كانادائي “كد ويژن”(Cadvision)، مؤسسه ندا رايانه فعاليت بازرگاني خود را بعنوان اوّلين شركت خدمات سرويس اينترنتي( (ISPآغاز مي‌كند.
1374 : مجلس ايران تأسيس شركت “امور ارتباطات دِيتا” تحت نظر شركت مخابرات ايران را تصويب مي‌كند و مسؤليت توسعه خدمات ديتا در سطح كشور را بطور انحصاري در اختيار آن شركت قرار مي‌دهد.
1376 : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( (IRNAوب سايت خود را از طريق شركت مخابرات انگلستان انتشار مي‌دهد. بعداً آن را به آمريكا منتقل مي‌كند تا بوسيله وب سرور شركت GPG منتشر شود.
1377 :پروژه يونيكد در ايران با قرارداد شوراي عالي انفورماتيك و همكاري بنياد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مديريت فنّي دانشگاه صنعتي شريف تحت عنوان “فارسي وب” آغاز مي‌شود. هدف پروژه اين است كه با گنجاندن كامل و جامع الفباي فارسي در استاندارد يونيكد، نشر فارسي در كامپيوتر، مخصوصاً اينترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشكل قلم (فونت(هاي غير استاندارد موجود در نرم افزارهاي ايراني حل شود.
1379: شركت IranGate.netدر شهر اصفهان تأسيس مي‌شود تا بعنوان يك ISPخدمات اينترنتي را بطور اختصاصي به شهرهاي پر جمعيت غير از تهران ارائه دهد. در پايان همين سال ايران بطور رسمي عضو كنسرسيوم يونيكد مي‌شود.
1380 : براي اوّلين بار پديده وبلاگ نويسي در ايران آغاز مي‌شود. درست يك سال بعد، بنا بر آمار غير رسمي تعداد وبلاگ نويسان از مرز ????? نفر مي‌گذرد.
1381 : اوّلين سرويس وبلاگ نويسي ويژه فارسي زبانان در وب سايت Persianblog.comدر ايران آغاز به كار مي كند. هدف تيم ارائه دهنده اين سرويس مجاني ايجاد محيطي كاملاً فارسي از جمله متن نويس سازگار با زبان فارسي، تقويم شمسي و سيستم نظرخواهي فارسي، و متمرکز نمودن وبلاگ نويسان فارسي زبان در يک سايت و در نتيجه افزايش بينندگان اين وبلاگها است. تا كنون نزديك به 450 هزار ايراني براي استفاده از اين سرويس ثبت نام كرده اند .
1382: حدود 6 بلاگ سرويس فارسي ديگر در فاصله سالهاي 1382 تا 1385 شكل مي گيردو در حال حاضر حدود يك و نيم ميليون بلاگر ايراني در وب حضور دارند كه بر اساس آمارگيرهاي اينترنتي معتبر 120 هزار تاي آنها فعال محسوب مي شوند . ايراني ها در فاصله سالهاي 1382 تا 1384 چهارمين زبان وبلاگستان جهان را دارا بودند اين رتبه در حال حاضر به جايگاه دهم تنزل كرده است .
1383 : طرح تكفا به عنوان اولين و مهمترين طرح دولت ايران در زمينه توسعه كاربرد فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي با بودجه اي حدود يك هزار ميليارد ريال به اجرا در مي آيد.
1384 : جنجالي ترين بحث سال 1384 در زمينه اينترنت در ايران اجراي سياست فيلترينگ سايتهاي اينترنتي غير مجاز و خلاف موازين اخلاقي و اسلامي بود كه سر وصداي زيادي به پا كرد.
1385- طرح ساماندهي وب سايتها و وبلاگها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مهمترين اقدام دولت در زمينه اينترنت به شمار مي رود صحبت هاي فراواني در باره اينترنت ملي هم شده اما كسي هنوز به درستي از متواي اين طرح اطلاع ندارد.
تعدادکاربران
تعداد كاربران و ضريب نفوذ اينترنت يكي از شاخصهايي است كه در دهه اخير براي رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است.
در سالهاي گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخي موارد سوال برانگيزي از سوي مقامات رسمي و غير رسمي و نهادهاي بين‌المللي درباره كاربران اينترنت در ايران ارايه شده است.
مركز آمار اينترنت جهان (? (InternetWorldStates?در فوريه ? ) ?????اواخر سال ? (???تعداد كاربران اينترنت در ايران را حدود چهار ميليون و ? ????هزار نفر و با ضريب نفوذ هفت درصد اعلام كرد.
دفتر توسعه انساني سازمان ملل نيز در شهريور امسال آماري را نزديك به آمار ارايه شده توسط مركز آمار اينترنت جهان گزارش كرد.
در گزارش توسعه انساني سازمان ملل، تعداد كاربران اينترنت در ايران تا نيمه اول سال ? ???به ازاي هر يك هزار نفر، ? ???نفر ( ضريب نفوذ ? ?/??درصد ) اعلام شد كه با در نظر گرفتن جمعيت ? ???ميليوني‌ايران، جمعيت كاربران ايراني حدود پنج ميليون نفر برآورد مي‌شود.
اين در حالي است كه وزير سابق ارتباطات و فناوري اطلاعات در خرداد ماه ? ?????تعداد كاربران اينترنت در ايران را پنج ميليون نفر، در دي ماه ?،??? شش ميليون نفر ، در ارديبهشت سال ? ،???شش ميليون و ? ????هزار نفر و در مرداد ? ، ???بيش از هفت ميليون و ? ????هزار نفر اعلام كرده است.
توجه و دقت بيشتر به آمارارايه شده توسط وزير پيشين ارتباطات اين سوال را در ذهن هر خواننده‌اي ايجاد مي‌كند كه چگونه در طي چند ماه ميليونها كاربر به جمع كاربران ايراني اضافه شده است؟
در اين فاصله زماني نيز آمار متفاوت ديگري توسط برخي از مقامهاي رسمي كشور ايران ارايه شد.
مدير امور ارتباطات شركت مخابرات در سال ? ???تعداد كاربران اينترنت در اين سال را يك ميليون و ? ????هزار نفر اعلام كرد در حاليكه مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات، تعداد كاربران اينترنت در اين سال را سه ميليون و ? ????هزار نفر عنوان كرده بود.
برخي مسوولان وزارت ارتباطات نيز تعداد كاربران اينترنت در سال ? ???را حدود پنج ميليون نفر اعلام كرده بودند در حاليكه نهادهاي بين‌المللي تعداد كاربران در اين سال را حدود سه ميليون نفر گزارش كردند.

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

ادعاي بحث برانگيزي كه‌توسط برخي از مسوولان‌و نهادهاي داخلي درباره تعداد كاربران اينترنت تا سال ? ???مطرح‌شد نيز مهر تاييدي بر آشفتگي آمار و ارقام اين شاخص در كشور است.
مدير امور ارتباطات شركت مخابرات ايران در سال ? ???پيش بيني كرده بود، تا پايان سال ? ???تعداد كاربران اينترنت در كشور به ? ???ميليون نفر برسد.
سازمان ملي جوانان و يكي از مشاوران وزير سابق ارتباطات نيز با تكرار اين ادعادر اوايل سال ? ???بحث شگفتي‌آوري را رقم زدند در حاليكه آمار ارايه شده در ماههاي بعد، تحقق چنين ادعايي را كاملا رد كرد.
آخرين گزارش اتحاديه بين‌المللي مخابرات (? (ITU?درباره تعداد كاربران اينترنت كشورهاي دنيا آخرين نمونه از وجود آمار متناقض درباره ايران است.
در اين گزارش تعداد كاربران اينترنت در ايران در سال ? ،?????احتمالا به اشتباه ? ????هزار نفر اعلام شده است در حالي‌كه اين رقم در گزارش سال ?????? اتحاديه مخابرات، حدود چهار ميليون نفر اعلام شده بود.
بنا به گزارش سايت ” آي.تي ايران “، اتحاديه بين‌المللي مخابرات اعلام كرد كه اين آمار را به طور رسمي از مقامات دولتها دريافت مي‌كند با توجه به اينكه وجودچنين آماري باعث افت شديد رتبه ايران در ضريب نفوذ اينترنت در دنيا مي‌شود شايسته است مسوولان و كارشناسان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور به طور جدي نسبت به ايجاد يك مركز آمار رسمي و مورد تاييد در اين راستا اقدام كنند.
وزيرارتباطات چه ميگويد؟
درعين حال وزيرارتباطات وفناوري اطلاعات اظهارداشت:
اين مرکز در آخرين گزارش خود، تعداد کاربران اينترنتي در ايران را 23 ميليون نفر اعلام کرده است.

وي افزود: بر اساس اعلام کارشناسان اين مرکز، ضريب نفوذ اينترنت در ايران به 9/34 درصد رسيده و متوسط اين شاخص در جهان 9/21 درصد است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح کرد: مرکز آمار اينترنت جهاني، ضريب نفوذ اينترنت در خاورميانه را 3/21 درصد اعلام کرده که بر اساس آن، سه درصد از کل کاربران اينترنتي دنيا، در خاورميانه حضور دارند.
وي با بيان اين مطلب که بر اساس جداول موجود، 6/1 درصد از کل کاربران جهاني اينترنت، ايراني هستند، ادامه داد: ايران توانسته است، بيش از 50 درصد از کاربران اينترنتي در خاورميانه را به خود اختصاص دهد.
دکتر محمد سليماني با اشاره به برنامه چهارم توسعه کشور نيز گفت: بر اساس اهداف اين برنامه مي‌بايست تا پايان سال 88، ضريب نفوذ 30 درصدي در حوزه اينترنت محقق شود.
وي تأکيد کرد: با تلاش‌هاي صورت گرفته طي سه سال گذشته، اين هدف برنامه چهارم، يک سال زودتر از موعد مقرر، محقق شده است.
همچنين درسمينار تخصصي يك روزه نظرسنجي الكترونيكي که توسط مركز افكارسنجي دانشجويان ايران (ايسپا) وابسته به جهاد دانشگاهي و با همكاري مركز تحقيقات صدا و سيما برگزار شد.نتايج قابل درنگ اين سمينارعبارت بوداز: بيشترين كاربران اينترنت در كشور دانشجويان هستند.
بر اساس بررسي‌هاي مركز تحقيقات سازمان صدا و سيما، ? ???درصد افراد داراي مدرك كارشناسي و ???? درصد افراد داراي تحصيلات كارشناسي ارشد و دكترا از اينترنت استفاده مي‌كنند.
تحقيق مذكور در ? ???شهر بزرگ كشور توسط مركز تحقيقات انجام شده است، به نسبت بالا رفتن تحصيلات در بين ايرانيان ميزان استفاده از اينترنت نيز افزايش مي‌يابد. بر اساس آمار اين تحقيق، در كشور ما، كاربران اينترنت بالاي ? ???سال سن دارند و مردان بيشتر از زنان از اينترنت استفاده مي‌كنند.
حجم بيشتر بهره برداران ايراني از اينترنت ???? تا ? ???ساله هستند.بيشترين استفاده كاربران ايراني از اينترنت در منزل، پس از آن در كافي نت و سپس در محيط كار است. كشور ژاپن كه يكي از بزرگترين بهره‌برداران اينترنتي به شمار مي‌رود ? ???درصد كاربران آن در محيطهاي اداري و شركت‌ها به اينترنت متصل مي‌شوند اما آمريكا و استراليا كاربران خانگي بيشتري نسبت به كاربران اداري دارد.
نقش اينترنت در توسعه كشورها غير قابل انكار است و در آينده‌اي نه چندان دور اينترنت به “هسته مركزي ارتباطات” و روابط بين جوامع و انسان‌ها تبديل خواهد شد. طبق آخرين آماري كه وجود دارد، ? ???درصد كاربران اينترنت دنيا، در آسيا هستند و در برخي از كشورهاي آسيايي رشد اينترنت در حد بالايي است كه نشان مي‌دهد ايران نيز مي‌تواند در اين زمينه گام‌هاي سريع‌تري بردارد.
از جمله اين كشورها مي‌توان به كره جنوبي اشاره كرد كه طي ? ??سال ضريب نفوذ اينترنت خود را صددرصد افزايش داده است. پويا گفت: ? ??/??درصد كاربران اينترنت در دنيا در ? ???كشور جهان هستند كه نخستين كشور در بين اين ? ???كشور آمريكا و آخرين آن مالزي است.
اينترنت در ايران در مقايسه با ديگر کشورهاي خاور ميانه
طبق بررسيهاي آماري سايت InternetWorldStats.com در دسامبر 2007 در خاور ميانه ،ايران با جمعيتي در حدود 65 ميليون نفر داراي 18 ميليون کاربر اينترنت است.يعني 27.5 درصد از جمعيت کل کشور داراي دسترسي به اينترنت هستند در حالي که در مقايسه با دسامبر سال 2000 که ايران تنها 250،000 کاربر اينترنت داشته، در طي اين 7 سال 7,100.0 % پيشرفت داشته است.
با اين وجود اگر به جدولي که در ادامه مطلب آورده ام دقت کنيد ايران داراي مقام پنجم از نظر ضريب نفوذ اينترنت در مقايسه با جمعيت کشور در خاور ميانه است.
به عبارتي کشورهاي اسراييل،امارات متحده عربي،کويت و قطر به ترتيب در مقام هاي اول تا چهارم از نظر ضريب نفوذ اينترنت در مقايسه با جمعيت کشورشان در خاورميانه هستند.
در نمودار زير هم ميتوانيد 20 کشور برتر جهان از نظر استفاده از اينترنت را مشاهده کنيد.
آمار استفاده از اينترنت در خاورميانه
وضعيت کاربران اينترنت درخاورميانه به تفکيک کشور کشور جمعيت ) تا2005 ( ميزان کاربران درسال2000 کاربران اينترنت ضريب نفوذ بحرين 707,357 40,000 152,700 21.6 % ايران 68,458,680 250,000 11,260,000 16.6 % عراق 26,095,283 12,500 36,000 0.1 % اسرائيل 6,986,639 1,270,000 3,200,000 45.8 % اردن 5,788,340 127,300 600,000 10.4 % کويت 2,530,012 150,000 600,000 23.7 % لبنان 4,461,995 300,000 600,000 13.4 % عمان 2,396,545 90,000 245,000 10.2 % فلسطين 3,997,861 35,000160,000 4.0 % قطر 768,464 30,000 165,000 21.5 % عربستان 23,130,024 200,000 2,540,000 11.0 % سوريه 18,586,743 30,000 800,000 4.3 % امارات متحده عربي 3,750,054 735,000 1,384.800 36.9 % يمن 19,600,009 15,000 180,000 0.9 % براي ديدن گزارش جامع به سايت وزارت اطلاعات وفناوري اطلاعات مراجعه کنيد.
آماراستفاده ازاينترنت درآمريکا
افزايش ميزان استفاده از كامپيوتر و اينترنت نگراني‌هاي ناشي از دزدي هويت و اطلاعات و ساير سو استفاده‌هاي آن‌لاين را افزايش داده است.
طبق گزارش دفتر آمارگيري آمريكا، در سال 2003 حدود 55 درصد خانواده‌هاي آمريكايي به اينترنت دست‌رسي داشته‌اند. اين آمار نسبت به سال 1997 سه برابر افزايش يافته است.
مصرف اينترنت به منظور آموزش در ميان دانش‌آموزان افزايش چشم‌گيري داشته است. آمار نشان مي‌دهد بزرگ‌سالاني كه تحصيلات دانشگاهي نداشته‌اند كم‌ترين ميزان استفاده از اينترنت را به خود اختصاص داده‌اند.
نوجوانان از كامپيوترهاي خانگي خود براي بازي‌هاي كامپيوتري و همچنين انجام تكاليف مدرسه‌شان استفاده مي‌كنند. در حالي كه بزرگسالان بيش‌تر براي استفاده از پست الكترونيكي، جست‌وجوي اطلاعات درباره‌ي محصولات و خدمات، خواندن اخبار و همچنين اطلاعات ورزشي به كامپيوترهاي‌ خود مراجعه مي‌كنند.
Greg Stuart، رييس و مدير عامل بنياد تبليغات اينترنتي آمريكا مي‌گويد: نفوذ اينترنت در خانواده‌ها بسيار شگفت‌انگيز بوده است. شايان گفتن است كه فعاليت‌هاي تبليغاتي اين بنياد به افزايش سود شركت‌هاي آن‌لاين كمك مي‌كند.
طبق گزارش Pew و ‌بنياد اينترنتي American Life Project كه امسال منتشر شده است ميزان استفاده از اينترنت در ميان بزرگ‌سالان در آمريكا به 68درصد رسيده كه ميزان آن در سال گذشته 63درصد بوده است. در اين گزارش آمده است كه 22 درصد از آمريكايي‌ها به هيچ عنوان از اينترنت استفاده نمي‌كنند.
Susannah Fox، خبرنگار Pew مي‌گويد: سن اشخاص و آموزش، دو عامل بسيار مهم در استفاده از اينترنت هستند. جوان‌تر‌ها اشتياق بسيار زيادتري براي استفاده از اينترنت دارند، در حالي كه اين آمار براي افراد بالاي 70 سال بسيار پايين است.
Stuart با بيان اين نكته كه شركت‌هاي تبليغات اينترنتي با افزايش استفاده از اينترنت سود فراواني به دست آورده‌اند، پيش‌بيني كرد كه ميزان اين سود به12 ميليارد دلار يعني دو برابر مقدار سود اين شركت‌ها در پنج سال پيش برسد.
با افزايش دسترس‌پذيري اينترنت، استفاده كنندگان بايد مراقبت بيش‌تري در برابر سارقان اطلاعات اينترنتي كه شريك اطلاعات مصرف‌كنندگان مي‌شوند، داشته باشند. هم‌گام با رشد استفاده از اينترنت آمار دزدي‌هاي اينترنتي، هك، دستبرد اطلاعات و هويت افزايش يافته است. اين آمار متخصصان امنيت اطلاعات و شبكه را هر روز بيش‌ از پيش براي به وجود آوردن امكانات امنيتي در كامپيوترها و شبكه‌ها درگير كرده است.
ايران چندکاربراينترنتي دارد؟
سرشماري کاربران اينترنت و ارايه آماري دقيق در اين زمينه از جمله مواردي است که تا امروز در کشور مورد توجه جدي و مناسب واقع نشده و اين در حالي است که با توجه به نفوذ روزافزون اينترنت در زندگي مردم اين سرشماري مي‌تواند با ارائه‌ تصويري مناسب از ميزان و حوزه‌هاي نفوذ اينترنت در کشور، بستر مناسبي براي سياستگذاري و برنامه‌ريزي در اين حوزه را ايجاد کند.
به عقيده کارشناسان، ارايه آماري دقيق از کاربران اينترنتي کشور علاوه بر آنکه در تعيين جايگاه واقعي کشور نسبت به ساير کشورهاي منطقه و جهان بسيار موثر خواهد بود، با توجه به اهميت شاخص ضريب نفوذ اينترنت و همچنين فقدان اطلاعات کافي در اين زمينه براي محاسبه شاخص‌هاي بين‌المللي هم بسيار ضروري است.
به گزارش خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سرشماري کاربران اينترنت کشور يکي از اقدامات اخير شرکت فن‌آوري اطلاعات با همکاري مرکز آمار ايران است که به گفته مسوولان، با هدف تحقق اهداف مرکز توسعه و مديريت اينترنت (متما) انجام مي‌شود که يکي از آن‌ها نيز طرح تعيين ضريب نفوذ اينترنت کشور به‌عنوان اولين اقدام عملي در تعيين شاخص‌هاي فن‌آوري اطلاعات کشور است.
به گفته کارشناسان سرشماري کاربران اينترنت، از ابتداي راه‌اندازي اين فن‌آوري، در کشورهاي پيشرفته به‌صورت جدي و علمي انجام شده و گزارش آن نيز هر سال منتشر مي‌شود اما از آنجا که پديده اينترنت در حال حاضر به يک الزام مبدل شده ‌است، کشورها يا بايد براي فراگير کردن عمومي آن تلاش کنند يا اينکه با حرکاتي کند درصدد بهره جستن از درصد ناچيزي از مزاياي آن باشند.
با توجه به اينکه وجود آمار دقيق از کاربران اينترنتي در کشور براي حرکت در مسير توسعه ضروري است، به نظر مي‌رسد اين اقدام شرکت فن‌آوري اطلاعات با همکاري مرکز آمار ايران نيز با توجه به اهداف اعلام شده و در راستاي تحقق اين امر باشد.
به عقيده تحليلگران براي مشخص شدن ضريب نفوذ اينترنت در هر کشور بايد تعريف دقيقي از يک کاربر اينترنت ارايه شود و همچنين بايد تقسيم‌بندي درستي از کاربران، به‌عنوان کاربران مبتدي تا حرفه‌يي نيز صورت بپذيرد که مثلا در اين زمينه، در اغلب آمارگيري‌ها درباره ضريب نفوذ اينترنت در جهان، از اقدامات ميداني کمک گرفته مي‌شود؛ به اين معني که تعداد قابل توجهي از افراد از قشرهاي مختلف، درآمدهاي متفاوت و غيره به طور مستقيم مورد پرسش قرار مي‌گيرند تا با جمع‌آوري اطلاعات بتوان ضريب نفوذ اينترنت را بااحتمال دقيق‌تري به دست آورد.
به گفته دست‌اندرکاران اجرايي طرح سرشماري کاربران اينترنت در کشور، استانداردهاي بين‌المللي‌اي براي تعريف کاربران اينترنت وجود دارد که با استعلام رسمي و پاسخ‌هايي که دريافت کرده‌اند اين واژه را اين‌طور تعريف کرده‌اند:” کسي که در يک سال گذشته به عنوان مثال از ابتداي سال 87 به هر نحو و روش و با هر مدتي (مانند DailuP، تلفن همراه، استفاده از رايانه‌هاي محل کار، دانشگاه و غيره) به اينترنت وصل شده و از خدمات آن استفاده کرده باشد” در نتيجه در اين طرح، کاربر اينترنت فردي است که طي 12 ماه گذشته در داخل کشور با اتصال به شبکه اينترنت از يکي از خدمات اينترنتي استفاده کرده باشد.
اما از آنجا که به عقيده کارشناسان مشخص شدن ميزان ايجاد ترافيک توسط کابران در زمان‌هاي مختلف، مي‌تواند در کيفيت و کميت اينترنت کشور بسيار مفيد باشد و اين در حالي است که هم اکنون، برآورد دقيقي در اين‌باره وجود ندارد، بايد برنامه‌ريزان و طراحان شبکه کشور بيش از پيش با عادات ترافيکي کاربران آشنا شوند، در اين سرشماري نيز سعي شده‌ است با پرسش‌هايي متنوع به اين موارد توجه شود.
در پرسشنامه طرح آمارگيري از کاربران اينترنتي، علاوه بر مشخصات جغرافيايي محل سکونت کاربر، شاخص‌هايي چون وضعيت سواد و مدرک تحصيلي، وضعيت اشتغال و نوع شغل در بخش مشخصات عمومي کاربر و نيز محل دسترسي به اينترنت، تناوب دسترسي افراد به اينترنت در 12 ماه گذشته، متوسط تعداد دفعات استفاده از اينترنت در دوره‌هاي موردنظر، متوسط مدت زمان استفاده از اينترنت در هر دفعه، هزينه‌هاي احتمالي استفاده از اينترنت، متوسط پرداختي براي استفاده از اينترنت در 12 ماه گذشته، نوع استفاده (دريافت و ارايه اطلاعات، پست‌الکترونيکي، خدمات دولتي، بانکداري، کسب‌وکار و آموزش اينترنتي، سرگرمي) و ميزان رضايت از خدمات اينترنت،‌ نحوه دسترسي به اينترنت در محل سکونت (Dialup,wirless,ADSL) هم در بخش اطلاعات کاربران اينترنت و نيز وضعيت خانوار از نظر در اختيار داشتن رايانه و تلفن مورد توجه قرار گرفته ‌است.
آنچه در انجام اين طرح‌ مهم به نظر مي‌رسد نحوه اجرا و هماهنگي آن، با اهداف مدنظر است که به عقيده برخي کارشناسان، طرح سرشماري از کاربران اينترنت که با اختصاص سرمايه ميليوني از سوي شرکت فن‌آوري اطلاعات و با همکاري مرکز آمار ايران در حال اجراست، در اين حوزه با مشکلات و چالش‌هايي همراه است.
اما طرح سرشماري با انتقادهايي هم روبه‌روست؛ برخي تحليلگران معتقدند در شرايطي که کيفيت و سرعت اينترنت در ايران هم‌چنان با چالش مواجه است، بهتر است به جاي پرداختن به پروژه‌هايي مانند سرشماري، تلاش و صرف هزينه ويژه‌اي برروي ارتقاء کيفيت اينترنت در کشور انجام شود.
برخي پژوهشگران حوزه IT هم ‌بر اين عقيده‌اند از آنجا که اکثر کاربران کشور از طريق روش Dailup به اينترنت وصل مي‌شوند؛ بنابراين نمي‌توان به آمار ارايه شده از نتايج اين طرح اتکا کرد؛ چرا که در حال حاضر اتصال به اينترنت از طريق Dailup در اکثر کشورهاي جهان منسوخ شده است و آن‌ها رو به خدمات پيشرفته و پرسرعتي مثل ADSL، WIMAX و … آورده‌اند.
همچنين اين آمارگيري از امکان مقايسه ايران با ساير کشورها جلوگيري مي‌کند؛ زيرا اگر در کشوري 97 درصد کاربران، از طريق ADSL به اينترنت وصل باشند در ايران اين رقم به کمتر از 50 درصد مي‌رسد، ضمن اينکه حتي در داخل کشور نيز افراد مختلف، از نظر دسترسي و سرعت اينترنت قابل قياس با يکديگر نيستند.
از سوي ديگر به گفته عضو کميته راهبردي تهيه سند راهبردي فن‌آوري اطلاعات کشور، طبق آخرين آمار تا پايان شهريورماه سال جاري، متوسط استفاده از اينترنت 12‌هزارو 734 مگابيت بر ثانيه پهناي باند مصرفي اينترنت در کشور است که نسبت به چهار سال پيش حدود 3 برابر شده است.
درباره‌ آمار متوسط استفاده از اينترنت و تعداد کاربران در ايران تعداد کاربران اينترنت نيز تا پايان شهريورماه سال جاري 21 ميليون نفر بود وبا فرض اين که در هر لحظه 100 هزار نفر با اينترنت به صورت همزمان کار کنند؛ در اين صورت متوسط پهناي باندي براي هر نفر 130 کيلوبايت بر ثانيه است که اين ميزان براي کارهاي تحقيقاتي که عمدتا از متن استفاده مي‌کنند تا حدي کافي است اما براي تصوير و فيلم و اموري نظير کنفرانس ويديويي کافي نيست.
ضريب نفوذ اينترنت در کشورمان حدود 30 درصد است. اين ضريب اگر چه در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته جايگاه خوبي نيست، اما در مقايسه با کشورهاي در حال توسعه، مي‌توان گفت ايران از جايگاه بسيار خوبي برخوردار است.
آمارهاي ارائه شده در زمينه ضريب نفوذ اينترنت کشورها و قرار گرفتن ايران در رده سوم خاورميانه در حالي است که به گفته تحليلگران، معيار تقسيم‌بندي کشورها و قرار گرفتن آنها در رتبه جهاني، ديگر براساس ضريب نفوذ نيست؛ بلکه در حال حاضر اين معيار براساس ميزان پهناي باند هر کشور محاسبه مي‌شود. با اين اوصاف بايد ديد که ايران در زمينه ارائه پهناي باند در چه رتبه‌اي قرار مي‌گيرد.
در هر حال با توجه به اظهارنظرهاي ارايه شده و از آنجاکه در رتبه‌بندي‌هاي بين‌المللي، آمارهايي از هر کشور براساس مراکز مخابراتي، فرصت‌هاي ديجيتالي و توسعه IT در آن کشور ارائه مي‌شود که اين آمار در نشان دادن مقام واقعي آن کشور موثر خواهد بود.
طرح سرشماري از کاربران اينترنت، اگر با دقت مناسب انجام شود و ضريب نفوذ واقعي اينترنت در کشور را مشخص کند، همانگونه که در اهداف انجام آن ذکر شده است مي‌تواند در جذب منابع خارجي و مشخص شدن جايگاه واقعي ايران در رتبه‌بندي جهاني موثر باشد و ايران را به عنوان کشوري برجسته و مکاني براي فعاليت افراد به جهان بشناساند.
ضمن اينکه مشخص شدن ضريب نفوذ اينترنت در کشور قطعا اين کمک را مي‌کند که اگر در اين حوزه، پايين‌تر از حد استاندارد جهاني مخابرات (ITU) هستيم، با برنامه‌ريزي‌هاي اصولي آن را افزايش دهيم؛ بنابراين تحليل اطلاعات به دست آمده از اين سرشماري، به برنامه‌ريزي دقيق‌تر و تضمين کيفيت شبکه و تناسب کميت با تقاضا بسيار کمک خواهد کرد.
تاثيرجنسيت برچگونگي استفاده ازاينترنت
مهرشاد مشبابي مسئول دفتر امور زنان سپاه و رئيس شوراي سياستگذاري همايش زنان واينترنت درهزاره سوم هدف از برگزاري اين همايش را پاسخ به نيازهاي جامعه دانست و گفت اين روزها شاهد كاركردهاي مختلف اينترنت در كار، زندگي و تحصيل هستيم و بسياري از خانواده‌هاي ما با اين ابزار اطلاع‌رساني ارتباط برقرار كرده‌اند بنابراين تصميم گرفتيم از اين بستر مناسب استفاده بهينه كنيم.
ظهور هر رسانه سبب‌ساز تغييراتي در خواسته‌ها و نيازهاي جامعه است به همين دليل اينترنت تأثيراتي در جامعه ايراني داشته، كه قابل كتمان نيست. اينترنت و چگونگي بهره‌وري از آن نيز براي دولتمردان داراي اهميت بسياري است و روند استفاده زنان از اينترنت به موازات آن در حال افزايش، بنابراين چنين همايشي با بررسي نتايج يافته‌ها از سراسر كشور مي‌تواند در درك آن مؤثر باشد.
رشد روزافزون شبكه جهاني اطلاعات و امكان دسترسي آسان و سريع به اين شبكه، سطح دانايي افراد، انديشه انسان‌ها و شيوه‌هاي انجام امور فرهنگي و اقتصادي را متحول كرده است. اين در حاليست كه هم‌اكنون زنان در كشورهاي در حال توسعه چون كشور ما آنگونه كه بايد از اين فرصت استفاده نمي‌كنند.
شايد به همين دليل است كه، فرصت‌يابي و آسيب‌شناسي چگونگي ارتباط زن و اينترنت در كشور ما به يك اندازه داراي اهميت است.
شناخت دقيق فرصت‌ها و برنامه‌ريزي براي استفاده بهينه از آنها در راستاي ارتقاء سطح دانش، افزايش شيوه‌هاي ارتباطي، شناخت فرصت‌هاي كاري و كالبد شكافي علمي محدوديت‌هاي ناشي از نابرابري بهره‌گيري زنان از اينترنت در مقايسه با مردان، از مهمترين اقداماتي است كه بايد در قالب يك برنامه‌ريزي دقيق دنبال شود.
رشد اينترنت در كشورهاي مختلف، بسيار نامتوازن است، به عبارت ديگر فاصله و شكاف قابل توجهي در زمينه دسترسي و استفاده از فناوري ارتباطات و اطلاعات (ICT) بين كشورهاي كمتر توسعه يافته و توسعه يافته وجود دارد.
به عنوان نمونه در ايالات متحده آمريكا، زنان در حال پيشي گرفتن از مردان از نظر دستيابي به اينترنت هستند و نرخ بالاي رشد خود را حفظ كرده‌اند. در حالي كه تعداد كل كاربران اينترنت در آمريكا تنها 22/4 درصد رشد داشته، اين نرخ براي زنان 34/9 درصد بوده است. اما اين موضوع در ميان زنان آسيايي ديده نمي‌شود.
78 درصد كاربران اينترنت در آسيا را مردان و تنها 22 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند. بي‌ترديد چنين تفاوتي ميان مردان و زنان در زمينه استفاده از اينترنت، تاثير قابل ملاحظه‌اي بر فرهنگ و اقتصاد آسيا خواهد داشت.
در كشور در حال توسعه‌اي مانند ايران هم ميزان محروميت زنان از آموزش و تعليم فناوري قابل توجه است. شايد پايين‌تر بودن سطح آموزش زنان نسبت به مردان، نبود منابع اقتصادي و فقدان هنجارهاي فرهنگي و اجتماعي اغلب زنان را از دنبال كردن شغل‌هاي غيرسنتي و دسترسي به ICT باز مي‌دارد. در همين حال پيمايش صورت گرفته از سوي “شهناز ميزبان”، پژوهشگر علوم اجتماعي بر روي 380 دانشجوي دانشگاه‌هاي دولتي تهران نشان مي‌دهد كه بعد از پايگاه اقتصادي – اجتماعي و موقعيت جغرافيايي، “شكاف جنسيتي” عمده‌ترين شكاف در كاربرد اينترنت بوده كه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.


پاسخی بگذارید